Rodiče si přejí, aby se situace v sedmé třídě konečně řešila

Přesně před měsícem napsal můj otec (zastupitel Milan Orkáč) článek, ve kterém se ptal rodičů žáků na názor ohledně sloučení tříd v naší základní škole. Celou věc řešil na základě podnětu rodičů (svých známých), kteří už nevěděli s kým a jak dále neúnosnou situaci řešit.

Do diskuze na Hrabová.Info, která nakonec utichla a nic se nezměnilo, se na můj vkus zapojilo poměrně dost občanů, především rodičů oněch žáků ze sloučených tříd. Věnoval se tomu ale i místní bloger pan Slavík a na základě jeho nepřesného článku i pan Gromnica mladší. Oba se pozastavovali nad tím, proč můj otec řešil celou věc s křížkem po funuse.

Pan Gromnica mladší:

Pouze se pozastavuji nad tím, že zastupitel, který s opatřením mlčky souhlasí, se pak vozí na vlně hněvu některých učitelů. To je mírně řečeno zvláštní.

S křížkem po funuse se takto samozřejmě nedá nic řešit. Od toho je ředitel a školská rada.

Pan Slavík

Především mě zarazilo, že se o této záležitosti začalo veřejně diskutovat s více jak ročním zpožděním.

Na každém jednání Zastupitelstva je bod „Informace o činnosti Rady“. Zastupitelé zde mají možnost vyjádřit své námitky k přijatým usnesením našich radních. Zastupitel Milan Orkáč ve věci slučování tříd tak neučinil, takže se ztotožnil se stanoviskem Rady, které toto sloučení schválilo. Pak jsou jeho dodatečné protesty pro pozorného a logicky uvažujícího občana nepochopitelné.

Co na tom, že problém nevznikl před rokem a půl, jak jinde v článku píše pan Slavík. Opravdu se nejedná o řešení problému s křížkem po funuse. Za uplynulý týden za mnou přišlo nebo mi psalo několik rodičů, kteří stále neví, co mají dělat. Problém je skutečný, reálný a bohužel se zdá, že ho nikdo neřeší.

Reálně problém vznikl až s novým školním rokem 2017/2018, čili na začátku září letošního roku. Aby to mohl můj otec řešit na Zastupitelstvu, stihl by to pouze dne 18.9.2017, kdy se zastupitelstvo od schválení výjimky konalo. Mohl to ale stejně tak řešit kdokoliv z rodičů, pan Slavík, pan Gromnica, nebo kterýkoliv zastupitel. Nehledě na to, že v červnu Rada rozhodovala pouze o tom, jestli se má udělit výjimka, “bude-li v budoucnu třeba”. V sedmé třídě je počet žáků v souladu s předepsanou horní hranicí a výjimky potřeba nakonec není. Žádost byla na stole jen proto, že se nevědělo, zdali někdo propadne… nebo se na poslední chvíli (ne)zapíše.

Když rodiče přišli za mým otcem, psal se začátek listopadu 2017 a na obranu mého otce ještě uvedu, že okamžitě a opakovaně požadoval svolání mimořádného jednání Zastupitelstva. Snad kromě Jana Dvořáka všichni zastupitelé strčili hlavu do písku a schovávají se za rozhodnutí pana ředitele. Nutno dodat, že ředitel nemá moc možností, jak situaci řešit, protože dostává peníze na úvazky dle počtu žáků.

Co dělat? Jít na jednání Zastupitelstva!

V tuto chvíli je jediným možným krokem vyvolání diskuze na jednání zastupitelstva, které se koná 18.12.2017 v 16.00 hodin v budově Úřadu městského obvodu Hrabová. Jednání je veřejnosti přístupné, může přijít opravdu kdo chce. Od roku 2014 chodí na každé jednání hodně lidí, běžných občanů, jako jsem já;-) Dokonce byl jednou na jednání Zastupitelstva i patnáctiletý kluk (letošní absolvent naší základní školy) se zájmem o dění v Hrabové.

Ještě musím uvést, co mi předevčírem napsal jeden z rodičů:

Bohužel ještě spousta rodičů neví o této diskuzi, natož že mají přijít na zastupitelstvo. To by bylo fajn ještě něco sepsat, ať vědí kdy a kde mají přijít. Ale kam to umístit, nebo kam dát vědět, ať o tomto vědí všichni? Protože je jasné, jak píšete, že pokud nikdo nepřijde, tak se nic nepohne. Mám obavy, aby nás nebylo málo. Pak je i druhá část rodičů, kteří jsou taky velice nespokojeni, ale stěžujou si jen mezi sebou, nechcou se k této situaci vyjadřovat, mají strach. Cituji “Co když jednou budu něco potřebovat po starostovi”. Co k tomu dodat. Kdo je tady pro koho?:-)

Určitě se rodiče nemusí bát!, že by se někomu starosta mstil nebo někomu v budoucnu kvůli stížnosti odmítl pomoci. Jak znám starostu, tohle by určitě neudělal! Pokud Vám jde o vzdělání Vašich dětí, musíte přijít. Na JIHu rodiče dokázali před dvěma roky kvůli slučování škol zablokovat jednání Zastupitelstva a přišlo jich tehdy tolik, že jich mnoho stálo i na chodbách… a to kdyby se stalo u nás, tak určitě někdo s řešením přispěchá.

Přijďte, protože jedině tak se něco pohne…

9 Komentáře

 1. Jan Šumbera říká:

  Hezký den,

  problému jsme se věnovali na posledním zasedání školská rady 5.12.. Vyslechli si argumenty pana ředitele a pozvali jej na jednání zastupitelstva, kde je přednese i veřejnosti. Rovněž jsme diskutovali varianty řešení, které určitě zazní na zastupitelstvu 18.12.

  Není tedy pravdou, že bychom vzali situaci jen na vědomí.

  Jan Šumbera

  • Jan Dvořák říká:

   Nelžete, 13.6. jste to vzali na vědomí (viz sdělení Milana Slívy, člena školské rady).

   • Milan Slíva jr. říká:

    Pane Dvořáku, zajímalo by mne, v čem spočívá ta lež, pokud neberu jako lež, že jsem člen školské rady. To už nejsem, mezitím proběhly nové volby a v těchto jsem již nekandidoval. Správně by mělo být: tehdejší člen školské rady. Školní rada může diskutovat co chce, ale nemá sebemenší páky, jak své názory nejen prosadit, ale dát jim i potřebnou váhu. I tehdy se diskutovalo a přednesly názory, ale jediné co šlo bylo to vzít na vědomí, ne ve smyslu procesním, ale prostě proto, že tyto informace opuštěním jednání nezapomenete. Zákon striktně pravomoci školské rady vymezuje na opravdový základ, jako kupříkladu schválení školního řádu, nebo řádu školní jídelny. Nejvýznamnější pravomoc je asi poslat svého zástupce do komise pro výběr nového ředitele školy. Zřizovatel nikdy ze školské rady naší školy funkční orgán neučinil a pouze on má tuto pravomoc.
    Tak v čem spočívá ta lež, že školská rada 5.12. problém diskutovala? Nevěnovala se mu a pan Šumbera lže? Viditelně máte nějaké další interní informace z tohoto jednání, tak se prosím podělte.

   • Milan Slíva jr. říká:

    Mimo jiné důkaz, že toto školská rada 5.12. opravdu probírala naleznete v zápise z tohoto jednání zde: https://www.zshrabova.cz/wp-content/uploads/2017/12/28_skolskarada.pdf

 2. Radomír Orkáč říká:

  Tematu se dnes venuje pan Slavik a opet je to pro me perla.
  http://vladimirslavik.netstranky.cz/hrabovske-noviny/situace-v-7-tride-nasi-zs.html

  “Dále mi vadí, že do role „zachránců“ školy se pasují někteří zastupitelé, kteří se v minulosti nikdy touto problematikou nezabývali . A to pouhý jeden rok před příštími komunálními volbami. Prý tak činí na základě stížnosti některých rodičů.”

  Jinak receno, rodice, az priste budete chtit resit vzdelani Vasich deti, reditel na to nebude mit penize a vy se obratite na zastupitele, aby Vam pomohli, tak si rozmyslete za kym pujdete, aby ho pak ostatni neobvinili z prospecharstvi. A nebo si hlidejte, kdy Vasi tridu slouci, aby to nahodou nebylo rok pred volbami…

  “Návrh představitelů městského obvodu na doučování potřebných žáků považuji za to nejlepší, co je možno v dané situaci vymyslet. Jsem zvědav, co navrhnou občané (a někteří zastupitelé) na zastupitelstvu dne 18. 12. 2017.”

  No proc ne… trestat ty, kterym jde o vzdelani tim, ze je budeme doucovat… a ve vyuce budou sedet jen pro to, aby se vzdelavali ti, kteri to maji na parku… i to se da. Ale reseni to je…, podle pana Slavika je to nejlepsi v dane situaci, co se da vymyslet;-) Ja mit v takove tride dite, tak ho dam po tomhle pripadnem schvaleni na jinou skolu, aby vyuku pochytilo rovnou a odpoledne se mohlo venovat sportu, hudebce, atp.

  Od zastupitelu by to byl pekny signal smerem k rodicum deti v 5. tride, aby je po tom vsem dali na gympl. Ve tride jich je uz ted 32 a kdyby mi jako rodici nekdo rekl… vsak nevadi, my ho budeme doucovat, tak nevaham a pripravuji ho na prijimacky na gympl.

  Ja si myslim, ze nejlepsi je to neresit;-) Za rok po volbach nikdo nebude obvinovan z toho, ze chce mit ze situace prospech, deti, kterym jde o vzdelani opusti nasi skolu a situace se uklidni. Delam si legraci… zastupitele tady jsou od toho, aby nas zastupovali a je jedno, jestli mesic pred volbami, nebo rok po volbach!

  • Šárka Tomisová říká:

   není to jedno, před volbami se musí přece zviditelnit, aby pak mohli být zase celé volební období v klidu

 3. Šárka Tomisová říká:

  V tuto chvíli je jediným možným krokem vyvolání diskuze na jednání zastupitelstva, které se koná 18.12.2017 v 16.00 hodin v budově Úřadu městského obvodu Hrabová. Jednání je veřejnosti přístupné, může přijít opravdu kdo chce….

  …už mě to přešlo, je to neškodné divadélko pro voliče, protože vše podstatné rozhoduje rada – v místních podmínkách profláknutá ODS – viz. financování a nedávná, poměrně vysoká pokuta od magistrátu.

  Tuto stranu podporují místní lidovci, kteří mají zástupce v radě obvodu. Lidovci jsou velmi tvární a poplatní každému režimu, jak v komunálu, tak i na vrcholných pozicích, peníze a moc nesmrdí, je příjemná za každé vlády a za každého režimu.

  Tudíž dobré věci a kvalitní nápady se u nás prosazují velmi těžce a troufám si i říci, vůbec.

  Ano, máme konečně srovnatelné noviny s ostatními obvody, díky pana redaktora Žižky, ale také soukromou aktivitu náhradního starosty, co se týče školky – kolik se kvůli této záležitosti již proinvestovalo peněz a nejde o tisíce, a že obyvatelům nebylo vůbec umožněno o podobě školky diskutovat… jak se o této záležitosti na zastupitelstvu hlasovalo, to jsem na něm ještě náhodou byla – neschváleno, 10 min přestávka a schváleno…

  Díky hrabova.info se alespoň poznali lidé, kterým o něco jde a ti možná příště rozhodnou o lepším směrování našeho obvodu.

  Velmi bych si to přála, jsme velmi bohatá obec díky průmyslové zóně, která nám platí nemalé daně, o kterých si jiné části Ostravy mohou nechat jen zdát.
  A přitom nemáme ani kulturák, zanedbané historické náměstí (jaký kontrast k Jubilejní kolonii opodál), absenci protihlukovek – že to nejde jsou kecy, proč to nebyla např. podmínka, aby obvod dovolil průtah vesnicí (tzv. Mostní)… Současné vedení pod taktovkou ODS, která zde ostatně vládla vždycky, připustilo megalomanskou stavbu Mostní, která nepřirozeně přetne vesnici bez jakýchkoli benefitů pro obvod (koho hájila ODS zájmy a za kolik ?!?)… jinde vesnice rozumně bojují o obchvat… atd., atd.,…

  Ano, alespoň jednou doporučuji na zastupitelstvo přijít, každý by si měl udělat obrázek, jaký výkvět demokracie ho zastupuje.
  Poprvé, první volební období, zde máme i kvalitní opozici, bohužel je vždy přehlasována pohrobky. Snad se blýská na lepší časy a do budoucna se to změní.

  • Petr Novák říká:

   Paní Tomisová,lži a dohady jsou vaše argumenty.Dělala jste petici proti Vnitrobloku a ušla vám základní věc,kdo je majitelem pozemků a kdo na nich”hospodaří”. Kritizujete Mostní(taktéž se mi nelíbí),realita byla nastolena před dvaceti lety a těch témat špatného máte spoustu.Napište konkrétně co jste udělala pro lepší zítřky Hrabové,krom vaší podpisové petice.Jmenujte konkrétně a ne anonymně a pak budou vaše příspěvky mít smysl,jinak jsou to tlachy.Nic konkrétního,vše v náznacích,znova pojmenujte konkrétně kdo a proč to dělal,dělá špatně.Pak to bude mít smysl a nebudou to dohady(pomluvy).A chápu,že realita může někoho bolet.(Na duši).Tady se původně řešila sedmá třída!Pan ředitel p.Polo by si na vás čas našel a zdělil by vám svůj názor,možná pak i vy, na školu.

 4. Jan Dvořák říká:

  Bohužel je taková doba, že běžné občany politika nezajímá a volí podle toho, který politik se dokáže lépe zviditelnit. Je to sice cesta do pekel (minulost skýtá dost poučení, co pak dokázali napáchat dobře zviditelněné strany a jedinci, kteří strhli masy a ty je vynesli k moci), ale je to bohužel realita. Ne každý na zviditelňování před volbami dostane milión od magistrátu. Pak nezbývá než se zviditelňovat mediálně. Někdo to dělá tak, že po dvou letech boje proti novostavbě školky učiní mediální výkřik, že naráz chce školku, ale jinde. A jiný zastupitel zase zveřejní, že má iniciativu, která má řešit problém občanů. Je toto snad špatně? Nebo jsou snad viníkem jeho “zviditelňování” rodiče žáků, kteří ho na problém upozornili a proto je potřeba nezbedné žáky potrestat tím, že budou po škole (přesněji: budou se po škole doučovat)? A proč se Milan Orkáč ani já ani Petr Novák nezabývali tímto problémem dříve? Zastupitel se totiž může problémem zabývat až tehdy, když se o něm dozví. Rozhodně je tento přístup chvályhodnější než přístup člena školské rady, který popře, že by školská rada sloučení tříd před jeho provedením “vzala na vědomí”, ač je to ze zápisu z 13. 6. zjevné. Pokud rodiče žáků problém trápí a u vedení školy nepochodí, pak je logický postup obrátit se na zřizovatele, jehož vrcholným orgánem je zastupitelstvo. A zastupitelé jsou od toho, aby problémy svých občanů řešili.

[email protected] [email protected]