Je Martin Slepička plagiátor [1]?

(Aktualizováno 20.4. 2018 12:00) Jsem velice rád, že pan Slavík veřejně „upozornil“ na problém, který je v Hrabové dlouhodobě přehlížen – plagiátorství. S panem Slavíkem jsem se pokusil celou věc konzultovat již před několika dny (čekal jsem, že se bude opět zastávat Martina Slepičky), ale napsal mi, že autorskému zákonu nerozumí a nemůže mi pomoci.

Opět tak pan Slavík ukázal to, proč ho za jeho názory neuznávám – něco píše a říká v osobní rovině a něco jiného pak prezentuje veřejně. Ve svém dnešním článku již pan Slavík autorskému zákonu očividně rozumí, protože píše: „Tudíž jsem se ve smyslu § 31 zákona č. 121/2000 Sb. ničeho nedopustil, neboť zdroje řádně cituji.“

Kdo si nechce kazit náladu, ať nečte zbytek článku, protože se bude divit, co jsou schopni někteří lidé udělat „pro dobro Hrabové“.

Co se vlastně stalo?

Martin Slepička na schůzi kulturní komise dne 14.2. 2018 prezentoval svou představu o oslavách 100. výročí od založení Československé republiky. Jeho návrh byl takový, že napíše další publikaci…, že na to peníze od Rady dostane. A když se ho někdo zeptal, jestli se to dá za tak krátkou dobu stihnout, Martin oponoval slovy „já jsem výkonný historik“.

Od té doby začali lidé kolem mě tu jeho výkonnost prověřovat a ukázalo se, že Martin kopíruje celé odstavce nebo dokonce celé články a jen je stylisticky upraví. Toto je, dle mého názoru, naprosto za hranou, protože Martin barevně nebo jinak neoznačí citovaný text a čtenáře tak uvádí v omyl, že autorem je on sám.

Autor: Radomír Orkáč, volné dílo, [1]

Citace, o kterých píše pan Slavík, to také nejsou, protože citace jsou pouhé odkazy na určitý výsledek, metodu, či myšlenku v jiné publikaci. Nikoliv, že si někdo zkopíruje celé texty a pak někde uvede zdroj. Takto to být prostě nesmí. Takové články pak Martin publikoval v Hrabovských listech, na webu Hrabová.Info, ve školním časopise a dokonce v odborných publikacích – např. i v publikaci o historii Hrabové (viz porovnání textu níže).

Hlavně se nedopustit plagiátorství

Zvláště v souvislosti s výše zmíněným autorským zákonem citujeme použité zdroje, čímž se vyhneme riziku dopuštění se plagiátorství, tj. že bychom převzali informace z jiného díla bez jeho uvedení. Plagitorství se totiž dopustíme, jestliže…

… doslovně převzatou část textu graficky neodlišíme od našeho textu

strana 6, zdroj [2]

.. převezmeme původní text a pouze jej stylisticky upravíme

strana 7, zdroj [2]

Zdroj: [2]

Srovnání (porovnání textů) mám k dispozici mnoho, myslím si však, že bude stačit zveřejnit dvě z nich, ať si udělá obrázek každý sám – jestli Martina bude považovat za plagiátora nebo „výkonného historika“, za kterého se sám označil. Stačí si vzít kterýkoliv text „od Martina“ a porovnat ho se „zdrojem“, jestli text nebyl pouze převzat a stylisticky upraven způsobem „Hlavně se nedopustit plagiátorství .. převezmeme původní text a pouze jej stylisticky upravíme“.

Originál nebo plagiát?

Originál nebo plagiát?

Originál nebo plagiát?

Originál nebo plagiát?

[1] Autor: C2RMF: Galerie de tableaux en très haute définition: image page – Cropped and relevelled from File:Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF.jpg. Originally C2RMF: Galerie de tableaux en très haute définition: image page, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15442524

[2] Jiří Kratochvíl – JAK CITOVAT, dostupné online

(Aktualizováno 20.4. 2018 12:00) Byl jsem upozorněn, že se později pod článkem pana Slavíka objevil podpis Martina Slepičky, čili autorem odkazovaného článku nakonec není pan Slavík, ale Martin Slepička.

9 komentářů

 1. Jan Dvořák napsal:

  I kdyby k něčemu takovému došlo (jakože si to nemyslím), tak na další rozvoj Hrabové to má NULOVÝ vliv a jen to odvádí pozornost od věcí, které je v Hrabové skutečně potřeba změnit.

  • Radomír Orkáč napsal:

   Proboha, od čeho by takový článek měl odvést pozornost?:) Je to jen reakce, v rámci vox populi, na článek pana Slavíka. Já jsem nebyl první, kdo o plagiátorství v Hrabové napsal, poděkujme panu Slavíkovi, že o tom dnes napsal a jak okamžitě autorskému zákonu porozuměl. Když jsem se ho ptal sotva před týdnem, napsal mi, že se na něj díval, ale nerozumí mu.

   Jestli zastupitelé rádi podporují plagiátorství a nevadí jim to třeba v publikacích, na které dávají desítky tisíc, pak to má samozřejmě nulový vliv na další rozvoj Hrabové.

   Ono kdyby se opravdu ukázalo, že jde o plagiátorství, nechám na každém – argumenty jsem předložil – vrhá to velmi špatné světlo na celou Hrabovou (redakci Hrabovských listů, komisi letopiseckou a dokonce i školu). Čili práce mnoha lidí…

   Chce se mi věřit, že desítky článků ten stylisticky upravený text obsahovaly čistě náhodně…

 2. Jan Dvořák napsal:

  Já jen bych chtěl věřit, že obvinění Martina Slepičky z plagiátorství pár dnů po jiném obvinění vzneseném vůči panu Slavíkovi je opravdu jen náhoda a není cílem postupně zdiskreditovat všechny, kteří by mohli snad nějak ohrozit setrvání současného starosty či současných radních ve funkcích po volbách.

  • Radomír Orkáč napsal:

   Martin byl podezřelý z plagiátorství již několik měsíců. Do 14.2., kdy se označil za výkonného historika, jsme si mysleli, že je jen kompilátor, ale stačí opravdu sledovat jeho „zdroje“ a každý si musí udělat obrázek na to, jestli je pouze odkazováno na myšlenku/důkaz, atp. a nebo jde o převzetí textů/článků/odstavců dokonce bez toho, aniž by je Martin jakkoliv barevně či jinak označil – viz můj článek.

   Pak to Martin dělá fikaně, protože jakmile jednou text zkopíruje do své publikace/článku, tak se pak odkazuje na daný text už jako autor na své dílo. Proto mu to prochází…

   Je to asi na delší povídání… každopádně Rada se Martina Slepičky zastává.

   Mohu klidně zveřejnit screenshot, kde Martin Slepička píše, že není POLITICKÁ vůle ho odvolat z letopisecké komise a taky mám screenshot jak píše, že 14/15 zastupitelů za ním stojí – kromě mého otce.

   Čili spojovat tuto „kauzu“ se starostou je hloupost.

 3. Jan Dvořák napsal:

  Hloupost je tato „kauza“. Pokud je snaha eliminovat Martina Slepičku na poslední místo kandidátky tak je jasné, že se tady jeho schopností někteří bojí. Kdo asi?

  • Radomír Orkáč napsal:

   Tak přiznávám, že se mi nelíbí, že Martin Slepička kandiduje do zastupitelstva (a navíc za stranu, které jsem dal minule dva hlasy), protože už nyní ukázal svou žádostí o odklon peněz (20 000,- pro svého příbuzného), že se v případě zvolení „bude umět“ dobře postarat o peníze nás občanů – „vždyť je to jen formalitka“, navržena a sepsána předsedou komise a schválena (doporučena) jedním členem komise.

   Morální hodnoty dokresluje i to, jak by se mohl Martin Slepička zasloužit o dobro Hrabové tím, že kopíruje a stylisticky upravuje články jiných, které pak následně považuje za své. I financování takových prací (vykazované v jeho studiu) bude v případě jeho zvolení jen formalitkou.

   Tato kauza spatřila světlo světla v době, kdy Martin Slepička požádal o další peníze na „svou“ publikaci – málo komu z mého okolí se to líbilo a musím říct, že ne jen „blízkého okolí“. Světlo světla tato kauza spatřila díky panu Slavíkovi (jeho soukromému blogu) a Martinu Slepičkovi, když sami o kauze informovali jako první.

   „Dozvěděl jsem se, že tuto iniciativu vyvolaly patrně kritické připomínky a podněty pana zastupitele Ing. Milana Orkáče, který si pravděpodobně náhodou povšiml podobnosti dvou odstavců mého článku o Vilému Závadovi s dvěma odstavci publikovanými snad v časopise Bulletin plus a poukázal na plagiátorství. O něj se samozřejmě nejednalo.“

   Do té doby se nikde veřejně o tom nepsalo… a veřejně se nikdo o to nezajímal.

 4. Jan Dvořák napsal:

  A já si zase myslím, že by bylo dobré, kdyby v zastupitelstvu seděli všichni, kteří pro Hrabovou něco udělali, resp. jsou schopni udělat – rozhodně budou užitečnější než kývači.

 5. Martin Slepička napsal:

  Informuji, že jsem podal trestní oznámení pro trestný čin podle § 184 trestního zákoníku – Pomluva, § 181 trestního zákoníku – Poškození cizích práv, § 345 trestního zákoníku – Křivé obvinění, kterého se na mé osobnosti, jak se domnívám, dopustil Ing. Radomír Orkáč, a to tím, že dne 20. 4. 2018 v 6.57 hodin publikoval svůj internetový článek na adrese https://www.hrabova.info/2018/04/20/je-martin-slepicka-plagiator/.

 6. Martin Slepička napsal:

  Informuji, že jsem podal trestní oznámení pro trestný čin podle § 184 trestního zákoníku – Pomluva, § 181 trestního zákoníku – Poškození cizích práv, § 345 trestního zákoníku – Křivé obvinění, kterého se na mé osobnosti, jak se domnívám, dopustil Ing. Radomír Orkáč, a to tím, že dne 21. 4. 2018 v 12.56 hod publikoval svůj komentář pod článkem https://www.hrabova.info/2018/04/20/je-martin-slepicka-plagiator/.

Zanechte komentář