Koronavirus: Příznaky a prevence

Příznaky

Horečka, kašel a dušnost jsou základní symptomy, kterými se projevuje nákaza koronavirem, ale částečně třeba i chřipka. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo přehlednou infografiku, která pomůže obě nemoci lépe rozlišit.

Právě silná dušnost, tedy ztížené dýchání či dechová nedostatečnost, je projevem onemocnění Covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Které symptomy poukazují na jaké onemocnění, jestli by mohlo jít skutečně o koronavirus, nebo o chřipku, nachlazení či o alergii, napoví infografika.

Covid-19 ve srovnání s ostatními nemocemi, Foto: Novinky.cz

Covid-19 ve srovnání s ostatními nemocemi, Foto: Novinky.cz

Pomocí ní může každý, kdo má respirační obtíže, zjistit, jestli jeho symptomy odpovídají Covid-19. Jde samozřejmě pouze o grafické znázornění projevů nemocí pro laickou veřejnost, nikoli o přesnou diagnózu. Respondenta však grafika může pomoci správně nasměrovat.

Příznaky nemoci se navíc u každého pacienta mohou lišit a správnou diagnózu může určit pouze lékař. Co se týče smrtnosti, u koronaviru se odhaduje na 3,4 procenta, u chřipky to je 0,1 procenta.

Koronavirus, chřipka, nachlazení nebo alergie? Foto: Novinky.cz

Koronavirus, chřipka, nachlazení nebo alergie? Foto: Novinky.cz

V Česku je podle posledních informací ministerstva zdravotnictví 150 nakažených. V důsledku šíření choroby vláda rozhodla o vyhlášení stavu nouze, díky kterému může snáze přijímat preventivní opatření. Jedním z nich bylo rozhodnutí o uzavření restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, benzinek a dalších.

Zdroj: Doslovně převzato z novinky.cz

Prevence

Tip: Katka Trávníčková, provozovatelka soukromé školky Šídlo v Hrabové, vytvořila malou pomůcku, jak můžete s malými dětmi mluvit o koronaviru a současné situaci. Budeme rádi, když se to dostane mezi co nejvíce rodičů.

Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím Novinek zveřejnilo nové instruktážní video týkající se nákazy koronavirem. Podle odborníků by se měli lidé vyhnout místům s větším počtem lidí, zejména by ale neměli jezdit do zemí zasažených virem. Jako prevenci ministerstvo doporučuje důkladné mytí rukou, ale také dodržování pitného režimu a dostatek pohybu.

Česká lékařská komora

Česká lékařská komora

Doporučujeme:

  • často si mýt ruce vodou a mýdlem
  • používat například i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu
  • dezinfikovat domácí prostředí i elektroniku a další předměty denní potřeby
  • chránit se při kontaktu s ostatními, používat roušku, případně respirátor
  • při kýchání/kašlání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývat ústa rukou!
  • vyhýbat se styku s větším počtem lidí, vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní (odmítnout i návštěvu příbuzných a přátel)
  • pokud je to možné, pracovat z domova, omezit cestování (i např. v rámci vašeho města apod.)
  • odložit neakutní návštěvy lékaře, v případě potřeby jej kontaktovat telefonicky či e-mailem
  • nevysazovat své obvykle užívané léky bez konzultace se svým odborným lékařem.

Co byste měli vědět o koronaviru? Video Ministerstva zdravotnictví na Youtube:

Animované video ministerstva shrnuje základní pravidla týkající se prevence před nákazou koronavirem. Nebezpečný vir se šíří kapénkami a vzduchem zejména při kašlání, ale také během hovoru na vzdálenost i dva metry.

Příznaky onemocnění jsou podobné běžné chřipce – například zvýšená teplota, únava, bolest svalů nebo dýchací potíže. Jako prevenci ministerstvo doporučuje necestovat do zasažených oblastí, používat jednorázové kapesníky a kýchat do paží nebo rukávu.

Důležitá je podle zdravotníků ale také životospráva, ke které patří zdravý a dostatečný spánek, dodržování pitného režimu a pravidelný pohyb.

V případě potíží nebo po návratu z rizikové oblasti mají lidé zůstat doma a kontaktovat lékaře nebo hygienickou stanici. Ministerstvo uvádí kontakty na infolinky Státního zdravotního ústavu na číslech 724 810 106 a 725 191 367. Více informací je k mání také na webu ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz.

Zdroj: Doslovně převzato z novinky.cz

[email protected] [email protected]