Pro občany nebo pro sebe?

Již v souvislosti s přípravou stavby lávky pro pěší a cyklisty přes Ostravici u Starého splavu vyvstala v roce 2011 vážná komplikace v tom, že vlastník návazné asfaltové komunikace po pravém břehu odlehčovacího kanálu, tedy Equicentrum, nesouhlasil s tím, aby po této cestě byla vedena cyklotrasa.

Protože město za této situace odmítalo na lávku poskytnout dotaci, hledali jsme dokonce alternativní vedení cyklotrasy oklikou po hrázi Ostravice směrem k Paskovu, po účelové komunikaci jižně paskovské haldy a po Paskovské. Nakonec se naštěstí podařilo s Equicentrem dohodnout, že sice nesouhlas trvá, ale nebudou nijak bránit průjezdu cyklistů po této asfaltové komunikaci.

Tento slib však byl evidentně porušen, neboť nyní je zde značka zakazující vjezd cyklistů. Cyklisté tedy musí jezdit po nezpevněné komunikaci, kterou po levém břehu pro svou stavbu vybudovalo Povodí Odry.

ÚMOb Hrabová tento stav samozřejmě nijak nevadí, protože jedním ze společníků Equicentra je pan Libor Lyčka, tedy radní městského obvodu. Otázkou je, čí zájmy tam hájí.

4 Komentáře

 1. Občan cyklista říká:

  Dobrý den,
  uvědomuje si autor článku, že kůň je živý tvor o cca 600Kg, který se při průjezdu cyklisty může polekat/splašit a ohrozit jak sebe, tak jezdce na koni a v neposlední řadě projíždějící/ho cyklisty/u ??? Je velmi nezodpovědné si myslet, že se nemůže cyklistovi nic stát. Zranění může být opravdu velmi vážné, až smrtelné! Tedy opravdu raději budu jezdit po nezpevněné komunikaci vedoucí po druhém břehu podél asfaltové cesty. Doporučuji to i všem ostatním, nestojí to za “možné” neštěstí, plynoucí jen z neznalosti věci samé. Equicentrum je Hrabovskou dominantou, co se týče koní a chovu skotu, vítanou zastávkou pro rodiny, ale respekt před těmito zvířaty je na místě. Prosím tedy o zamyšlení se nad věcí samou, než vynášet, zbrkle, ukvapené názory proč někdo rozhodl jak rozhodl, či umístil někde značku. Možná se jen snaží ochránit nás cyklisty, jezdce, pejskaře či jen procházející se občany, protože sám ví co se stát může. Navíc jak uvádíte asfaltka je soukromá. děkuji

  • Jan Dvořák říká:

   Kdo nemá odvahu se podepsat, má důvod to tajit, protože odpověď na otázku “Qui bonum?” je jasná. O bezpečnost tady rozhodně nejde, protože již od dětství víme, že si máme od koně držet odstup, a je úplně jedno, zda jdeme pěšky či jedeme na kole či autem.

 2. Občan cyklista říká:

  Dobrý den opět, Vox Populi p. Dvořáku, Vox Populi!
  Komu to prospěje, nevím, ale doufám, že to Vám “úředníkům” otevře oči. Sledujeme Vaši práci, vaše jednání. Opět je zřejmé, že vůbec nevíte o čem píšete, zajímá Vás v uvozovkách pouze a jen rádoby dobro cyklistů, občanů, případně naznačujete, že někdo něco neřeší, nedodržuje, protože hájí něčí zájmy, objevil jste zkrátka zase nějakou tu špinku.
  Jaký význam má napsat, článek “Pro občany nebo pro sebe?”, každá mince má přeci dvě strany. Pokud “hlas lidu” musí vždy obsahovat podpis, kde se ztratilo svobodné slovo a demokracie? Omlouvám se všem i Vám, že jsem se nepodepsal/a, a děkuji Vám, že jsme si to hezky vysvětlili, že je rozumné raději jezdci s koněm se obloukem vyhnout. Bude fajn, když někdy napíšete, že by cyklisti a občané měli dbát na svou bezpečnost a předcházet krizovým střetům, dáte jim podnět, motivační podnět, půjdete příkladem. A velké díky i za http://www.hrabova.info je to fajn dozvědět se něco z naší obce, opravdu dobrá práce.

  • Jan Dvořák říká:

   Demokracie rozhodně není právo anonymně špinit kohokoliv.
   Článek jsem napsal, protože jsem přesvědčený, že sliby se mají dodržovat. Navíc: Bude se nám snad žít líp, až si každý opatří své cesty, louky, pole a lesy zákazy vstupu, případně ploty?

[email protected] [email protected]