Dotaz na příspěvek – publikace (aktualizováno)

Farnosti byl pravděpodobně “zamítnut” příspěvek na tisk již hotové a velmi přínosné publikace Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové.

Komu: starosta
Žadatel: Ing. Radomír Orkáč
Datum narození: XX.XX.XX
Adresa bydliště: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Elektronická adresa pro doručování: [email protected]
Souhlas: Souhlasím se zveřejněním mé žádosti (pochopitelně v souladu se zákonem anonymizované) a Vaší odpovědi na stránkách obce v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb.

Dobrý den,

v polovině září byl otec Mgr. Adrian Wykręt na obci za místní farnost žádat o příspěvek na publikaci s názvem Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové.

Již hotový text sepsal Martin Slepička a sám jsem měl možnost si publikaci přečíst. V publikaci jsou první tři kapitoly věnovány dějinám naší obce a rovněž je v publikaci pojednáno o symbolech Hrabové.

Vydání/tisk knihy (cca 180 stránek) by mělo farnost stát celkově 50-60 tisíc korun. Náklad je odhadován na cca 500 ks.

Nechci, ať se opakuje situace s Kinematografem bratří Čadíků, kdy obec odmítla dát na akci více než 5 000,- z potřebných 25 tisíc korun. Kulturní komise, zřizovaná RMOb Hrabová, byla nucena hledat peníze u místních hnutí a spolků, které tak suplovaly úlohu obce. Jinak bychom zde tuto velmi úspěšnou akci neměli. Dále nechci, ať je v budoucnu argumentováno (stejně jak již jednou zaznělo z úst paní Strnišťové), že se dotyčný/dotyční měli něčeho domáhat více.

Z výše uvedených důvodů bych se chtěl touto cestou zeptat, zda-li otec skutečně žádal obec o dotaci ve výši 20-30 tisíc korun (pro obec směšné peníze) a zda-li mu byla nabídnutá částka ve výši 5 000 Kč. Případně jaká byla farnosti přislíbená výše příspěvku na publikaci pro příští rok, když je vydání plánováno již v letošním roce a nikoliv (jak údajně zněl příslib) v roce 2016?

Kdo z obce měl elektronickou verzi publikace v rukách, aby mohl alespoň nahlídnout a vidět kolik autor odvedl práce a jak je publikace přínosná a kvalitní? Respektive zda-li je záměr a požadované peníze vhodné podpořit.

Dále bych chtěl touto cestou požádat o informaci, kdo konkrétně o případné výši rozhodoval a zda-li bylo rozhodnutí konzultováno se všemi členy RMOb Hrabová.

Poslední má žádost o informaci je směřována na kalendář, respektive na rozpočet obce. Má obec i pro letošní rok vyhrazenu částku 60 000,- na kalendář 2016? Nebo se kalendář bude vydávat jen v letech, kdy budou volby do zastupitelstev obcí?

Děkuji za písemnou odpověď v termínu a zveřejnění na webu obce. Čili tak, jak ukládá zákon č. 106/1999 sb.

S pozdravem, Orkáč


Na základě telefonického rozhovoru s panem starostou stahuji tuto žádost o informaci ve smyslu InfZ.
Pokusím se stručně, nezkresleně a vlastními slovy vysvětlit stávající situaci… .

Upozorňuji, že se nejedná o žádná stanoviska, ale o moji interpretaci rozhovoru!

Pan starosta si s panem Otcem pouze volali, protože na osobní setkání neměli v polovině září čas. Farnost nemá a údajně v minulosti neměla v této věci zavřené dveře. Pokud někdo urychleně (nejlépe dnes/zítra) pošle starostovi publikaci (ten ji promptně předá radním) a sepíše žádost o finanční příspěvek, bude celá věc projednána starostou na Radě dne 30. 9. 2015. Dále bude nutné na Zastupitelstvu pro danou finanční částku přijmout rozpočtové opatření.

Co se týká kalendáře, tak o tom ještě v letošním roce pravděpodobně uslyšíme (jak mě správně nedávno někdo informoval). Proto se věc objevila v dané žádosti o poskytnutí informace. Nutno říct, že pokud to výjde, bude tím podpořena skupina lidí, která si to opravdu zaslouží. Ale nechci předbíhat a dělat z Hrabová.Info bulvár.

4 Komentáře

 1. Milan Slíva jr. říká:

  Považuji toto za ostudu obce. Osobně jsem elektronické podklady k publikaci viděl, jelikož jsem k publikaci tvořil aktuální fotografie kostelíka. Publikace je odborně na výši, věnovaná nejen kostelíku, ale také historie obce. Obsahuje spousty unikátních historických fotografií a mimo jiné také shrnující texty v jiných jazycích. Je to publikace reprezentující nejen kostelík, ale je důstojnou reprezentací obce jako takové. A to je něco, co naší obci citelně schází. Možná by se naše obecní politická reprezentace hodně divila, kdyby zašla kupříkladu na obecní úřad do Řepišť a podívala se, jaké publikace věnované obci se tam dají zakoupit.
  Je pravdou, že již vyšla o obci publikace “700 let…”, ale ta již dnes není k zakoupení a také byla šita poměrně horkou jehlou. Přípravě nové publikace věnoval její autor řadu měsíců a je to opravdu na ní vidět. Chápal bych jistou obezřetnost, kdyby se jednalo o investici do něčeho, co ještě není hotovo. Ale publikace je již kompletně připravena k tisku.
  Chápu, že nálada vůči církvi není v dnešní době zrovna příznivá a knihu vydává farnost, ale je to farnost naší obce a kniha je více o obci než o farnosti.
  Kdyby se obec podílela polovinou nákladů na tisk, obecní rozpočet by toto téměř nepocítil a užitek by náklady dozajista předčil. Pokud je to ve výše uvedené žádosti o informace pravda, tak postoj pana starosty absolutně nechápu a jen nevěřícně kroutím hlavou. Obzvláště, když by se jednalo o polovinu částky vydané před volbami na předvolební kalendář, který obdrželo pouze pár vybraných občanů obce. A je to pouhý maličký zlomek částky vydávaný na šídlovecké eskapády.

 2. Martin Slepička říká:

  Když vidím za co a jak se v našem městském obvodu vynakládají finance, tak mne to mrzí. Také se doprošovat, aby vcelku dosti bohatý městský obvod přispěl malou finanční částkou na přínosnou bohulibou věc, mi přijde dosti zvláštní. Mrzí mne to především za občany Hrabové (včetně mnoha slušných členů KDU-ČSL i ODS), se kterými jsem rád spolupracoval hlavně na kapitolách zachycujících dějiny 20. a 21. století včetně detailních vzpomínek a informací o neblahém požáru a obnově kostela. Na podle mě docela dobré publikaci se již podílelo tolik místních občanů, odborníků i institucí, že je zpaměti ani nedokáži vyjmenovat. Nemohu panu starostovi upřít určitý zájem i pomoc např. s kronikou obce, ale nelze se divit určitému rozčarování mému i se mnou spolupracujících lidí, když chybí opravdový zájem a dobrá vůle k vykonání něčeho dobrého.

 3. Stanislav Holis říká:

  Jedním slovem bych reagoval po přečtení tohoto článku. Slušně “neuvěřitelné” chování a přezíravost vůči všem, kteří proinvestovali nekonečné množství času a energie ke stvoření tohoto díla. Snad to bude další dílek do mozaiky, která mnoha lidem konečně otevře obě oči a dotyční se začnou chovat tak, aby se nemuseli sami před sebou stydět.

  • Šárka Tomisová říká:

   Osobně si myslím, že už se před sebou někteří stydí.

   Konkrétně náš pan současný starosta. Podle mínění obyvatel Šídlovce býval úžasným kantorem – dějepisu, krásně prý o dějinách vyprávěl.

   Nemohu toto obecné mínění posoudit, nemám hrabovské školy a hrabovské dětství, ale mluvit opravdu umí – bohužel v politice – o ničem a extrémně dlouho. Zastupitelstva neskutečně brzdí a odvádí pozornost od důležitých témat a vyzdvihuje ty podružné.

   Źvaní tak únavně, že už to posledně nevydržel ani plechový bubínek, který máme místo obecního rozhlasu a tajně mi pošeptal, že odjíždí do lázní radního Lyčky, zklidnit si nervy a nechat se přepracovat na plechové roštové schody na Zárubek, alias do restaurace Stodola.
   Slíbila jsem mu, že až zakotví v životě a podloží, budu ho navštěvovat a poctivě v zimě solit až radostí zrezne.
   S radostí souhlasil.

   A teď už dost legrace s rudými trenclemi na Hradě.

   Už 700 let Hrabové, viz. odkaz:
   http://www.hrabova.info/sedm-stoleti-obce-hrabova/
   mě doslova uchvátilo.
   Na publikaci se velmi těším a předem si ji zamlouvám.

   Starosta by měl ocenit autory za snahu, námahu a strávený čas.
   Na stránkách úřadu i v Hrabovských listech,
   A obvod by měl publikaci sponzorovat nemalou částkou.

   Místo toho betonuje a staví parkoviště.

   Co si o tom myslí obyčejní lidé, již starosta ví.

   Jsem ráda, že ztratili ostych a přestali se bát promluvit,
   aby si uchránili svůj krásný, poeticky životní prostor, plný zeleně.

   A uspěli velkou převahou – nádhera.

[email protected] [email protected]