Rok života s Hrabová.Info

Dne 11. 10. 2014 ve 23.41 hodin byl na webu Hrabová.Info vypublikován první článek. Podívejme se společně na rok života webu a další vize …

Nápad na vytvoření informačního média občanů pro občany vznikl těsně před komunálními volbami do zastupitelstev obcí na podzim roku 2014. Vedl mě k tomu úspěch dědy Slavíka, který všem ostatním ukázal, že s informacemi v Hrabové to je jako se šafránem a že je potřeba něco změnit.

U samotného zrodu stáli předsedové dvou občanských sdružení Milan Slíva a já;-) Sdružení Hrabova.net dodnes platí internetovou doménu a sdružení TORALI o.s. stále zajišťuje webhosting. Přestože čelní představitelé obce považují Hrabová.Info za soukromý bulvární web, není tomu tak. Od samotného počátku se jedná o projekt dvou občanských sdružení, které působí na území MO Hrabová.

Velice mě mrzí, že jsme hned na začátku ztratili přízeň paní Věry Chlupaté, která v prvních týdnech s námi poměrně aktivně spolupracovala. Velice brzy se k nám ale přidal Martin Slepička, který pro Hrabová.Info píše výhradně historické články. Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti, a tak jsem velmi rád, že se v Hrabové našli tři lidé (Martin, Milan a děda), kteří v této oblasti pro nás ostatní tolik pravidelně přinášejí.

Kolem Hrabová.Info se za ten uplynulý rok vytvořila nemalá skupina lidí, kteří se sice mnohdy ani neznají, ale i tak se snaží k sobě chovat jako dobří sousedé. Nemáme sice společné ploty, ale bydlíme na stejné straně hranice a žijeme …, my žijeme? Nezáleží jen na rodičích a vychovatelích, ale na celé obci, jak se dítě vyvíjí, proto mě těší, že čím dál více lidí odhazuje růžové brýle iluzí a společně prostřednictvím Hrabová.Info ukazujeme na to, na čem nám skutečně záleží a co chceme zlepšit, abychom zde skutečně žili.

Výše napsané dokládají i následující čísla. Za 365 dnů jsme zveřejnili 678 příspěvků, 172 tweetů, 5170 fotek a čtenáři stihli vložit 878 komentářů. Jaká byla návštěvnost je patrné z pořízeného snímku:

hrabova_info-rok

Co bude dál?

Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru. Dokud se bude obec bát s námi spolupracovat, budeme to tady mít my občané i většina spolků těžké. Přitom Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Mnoho jsme toho nestihli, ke spoustě nezrealizovaného se ještě vrátíme, ale přeci jen je zde jedna velice aktuální představa, která čím dál více nabírá reálných rozměrů – vlastní tištěný občasník pro každou domácnost v Hrabové.

Bylo v Hrabové více lidí, kteří koketovali s myšlenkou tvorby svobodné alternativy k cenzurovaným Hrabovským listům. Teprve až zastupitel Jan Šumbera začal myšlenky pomalu přeměňovat na skutky. Potom, co jsme společně s Honzou odešli z redakční rady Hrabovských listů, jsme se o této vzájemné další spolupráci bavili čím dál častěji.

Uběhlo sotva několik hodin od rozhodující schůzky (Šumbera, Slíva, Orkáč), na které jsme se s definitivní platností domluvili, že 11. 11. 2015 výjde první číslo hrabovského občasníku. Dále jsme se shodli na nutnosti uspořádat příští týden schůzku, na kterou pozveme autory z Hrabová.Info, představitele některých subjektů v Hrabové, hlavní představitele politických subjektů a především lidi, kteří chtějí a mohou přidat ruku k dílu. Pokud bude projekt úspěšný, společně založíme spolek Hrabová.Info a budeme hledat peníze na další občasníky.

Budeme velmi rádi, pokud nás ve vydávání občasníku podpoříte a to jak námětem, článkem či finančně. Bližší informace velmi rádi poskytneme prostřednictvím emailové adresy [email protected]

Do budoucna určitě od nás nečekejte, že bychom se někdy spokojili s pohádkou O zvyklostech v obci Hrabová.

Být nešťastný je jen zvyk, být šťastný je také jen zvyk. Volba je na vás. Obec je tam, kde je dobře.

Jeden komentář

  1. Profilový obrázek Stanislav Holis říká:

    S paní Chlupatou jsem se viděl jednou, na schůzce Změny krátce po volbách, kdy tvrdila, že podpoří cokoliv prospěšného pro obec. Tak netuším, z čeho vznikl ten odklon od Hrabová. info. Podle mne jsou počiny dědy Slavíka a Vás dvou pro všechny aktivní spoluobčany prospěšné bez diskuze. No a na odlehčenou, při toulce o minulém víkendu mne zaujala pěkná cesta k zahrádkařské kolonii u Místecké ulice (pořád mne mrzí narůstající skládka tamtéž) a překvapilo hejno asi 20-30 japonských koi kaprů, to jsou ti bílo – červeno – oranžově zabarvení v požární nádrži u Místecké mezi Komárkovou dráhou a průmyslovou zónou. Na mobil jsem je nefotil, z toho by nic nebylo….

[email protected] [email protected]