MF Dnes: Opozice chce odvolat starostu Hrabové

OSTRAVA: Absence na jednáních zastupitelstva, zasahování do podoby obecních novin nebo pracovní nedůslednost, která vedla ke krácení rozpočtu obvodu. To vše vytýkají opoziční zastupitelé starostovi Ostravy-Hrabové Rostislavu Naďovi (ODS). Na listopadovém zastupitelstvu podali návrh na jeho odvolání z funkce.

„K tomuto kroku nás nevedly domněnky nebo spekulace. Pan starosta se už dvakrát nedostavil na zasedání zastupitelstva a z toho se jednou ani neomluvil. A problémů je více. Od špatné komunikace radnice s komisemi i s veřejností až po nedodržení některých dohod,“ popsal situaci člen opozice za hnutí Ostravak Jan Šumbera. Podle něj měl starosta i nepřiměřeně zasahovat do vydávání místních Hrabovských listů.

„V redakci byla domluvena pravidla fungování, podle kterých měla koalice i opozice určený prostor k vyjádření. Bohužel na popud starosty některé naše články nevyšly, popřípadě byl pozměněn jejich obsah. Nechtěli jsme jen vytýkat chyby, ale požadované vychvalování každého kroku vedení obvodu není dobrý redakční záměr. To snad bývalo zvykem v minulém režimu,“ vysvětlil Šumbera, který z postu předsedy redakce odstoupil a spolu s dalšími kolegy, kteří z Hrabovských listů také odešli, začali vydávat vlastní občasník.

Na další problém upozornil i opoziční zastupitel Jan Dvořák z ČSSD. „Obvod letos přišel o část rozpočtu. Kvůli chybám v hospodaření, které dlouhodobě nikdo neopravil a audit je odhalil.“

Jeho slova potvrzuje i mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. „Obvodu byl zkrácen příspěvek příjmu z výherních automatů o 159 tisíc korun. Jeho vedení totiž nesplnilo uloženou povinnost a neodstranilo nedostatky, které zjistila finanční kontrola. Termín pro přijetí opatření trval do konce srpna tohoto roku. Nápravné kroky tedy obvod nepodnikl.“

Starosta Hrabové Rostislav Naď nechtěl situaci ani stížnosti opozice komentovat. „V zákonné lhůtě svolám mimořádné zastupitelstvo, kde se bude o návrhu mého odvolání hlasovat. Nechci proto předjímat, vše se ukáže až tam,“ vysvětlil Naď.

Starosty se zastává jeho spolustraník, místostarosta Igor Trávníček, podle kterého jsou vytýkané nedostatky pouze formální. „Nejednalo se o závažné pochybení, kontrola našla jen formální výtky,“ vysvětluje Trávníček, který starostovu nepřítomnost na zastupitelstvech nevnímá jako zásadní problém. „Starosta určitě nechtěl znevažovat zasedání. Je to člověk jako ostatní, který má právo na zdravotní i soukromé problémy.“ (koh)

Článek vyšel v Moravskoslezské MF Dnes dne 30.11.2015.
Hrabová.Info informoval Jan Šumbera.

4 Komentáře

 1. Miroslav Houžvička říká:

  Těch nedostatků je podstatně více. Změna na to upozorňovala již několikrát. Reakce p. Trávnička mi připadá jako už po “masáži” od p. starosty. Vždyť bylo vidět jeho reakce, když tam (na zastupitelstvu)starosta nebyl. Jsem z jeho vyjádření zklamán a názor na něho asi hodně lidí, kteří byli přítomni asi změní.
  Nedostatky od r. 2012 nejsou malé asi by se s nimi měl důkladněji seznámit.Vždyť ani po urgenci p. Hrabovské a p. Kopitzové nebyly nedostatky odstraněny!!!!

 2. Šárka Tomisová říká:

  Nechápu, proč starosta neodstoupí sám,
  aby si alespoň trochu zachoval vlastní tvář.

  Viděli jste ho a slyšeli na dnešním Vánočním cinkání?

  Pokud ano, sami jste si udělali obrázek…

 3. Stanislav Holiš říká:

  Pro připomenutí – odstoupení starosty navrhovala opozice už na předminulém zastupitelstvu. A reakce místostarosty v článku? Už jsem chtěl začít věřit slovům, které pronášel na posledním zastupitelstvu. Naštěstí mne vyjádření utvrdilo v tom, že provázky vedou ke starostovi.

 4. Šárka Tomisová říká:

  Proto p. Igora Trávníčka

  nechci starostou, radním a pokud by to bylo možné, ani zastupitelem.

  Můj dlouhodobý názor je, že starosta je jenom figurka dvou radních –

  hlavně bohatého Libora Lyčky – proto schválená Prodloužená Mostní – Jižní tangenta by mu vedla přes pozemky

  a dále podnikatele Igora Trávníčka, který jde rád na ruku nesolidním firmám a ještě to beze studu prohlašuje i ve veřejnoprávní televizi.

  No…a… další radní P(r)ospěch má z toho jenom malý prospěch, ale tak malému člověku to bohatě stačí.
  Jeho briskní inteligenci jsem si zažila na vlastní kůži v přímém přenosu po benefici p. Václava Fafra, zlil se jak zákon káže a vyřvával nesmysly. Pobavil, ale nemusel.

  Hrabovské vedení je prostě Kocourkov in natura a k tomu ještě druhou – těším se na zastupitelstvo a tragikomické divadýlko – ne tety Chechtalíny – ale k smíchu to asi bude a možná i k pláči.

[email protected] [email protected]