Ukliďme Česko 2017

Pomyslná laťka z předchozích let byla překonána, stovka dobrovolníku se v Hrabové zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Česko, aby pomohla udělat z naší obce zase o něco lepší místo k životu.

Starosta Hrabové mi v neděli zaslal email, abych zveřejnil na webových stránkách a Facebooku jeho poděkování:
Děkuji všem dobrovolníkům, kteří se v sobotu 8. dubna zúčastnili akce “Ukliďme Česko”. Vážím si vaší práce a času, který jste akci věnovali.
Igor Trávníček, starosta
Podívejte se na průběh očistné akce prostřednictvím fotografií, které pořídili sami účastníci:

4 Komentáře

 1. Jan Dvořák říká:

  Pan Slavík má sice pravdu, že by úklid měl průběžně během roku organizovat ÚMO a že by v místech divokých skládek měly být instalovány fotopasti, ale když člověk vidí, že tam, kde se uklízelo loni, je i po roce nepořádek jen minimální, tak je zjevné, že tato akce má smysl.

  • Radomír Orkáč říká:

   Honzo, dekuji za komentar. Nicmene si dovolim poznamku – mohou skutecne pracovnici pod uradem chodit na cizi pozemky a uklizet je? Ci jsou Piliky? Komu patri halda…? Co pozemky v zone? Pozemky kolem Mistecke? Koryta potoku?

   Opravdu souhlasis s tim, ze potencial stovky lidi bys investoval do nejake pofiderni akce – zmapujte poradek – urad zajisti uklid i na soukromych pozemcich? Pokud s timto nekdo souhlasi, ocekavam, ze se zasadi o to, aby pracovnici VPP zajeli pred ASUS a uklizeli tam. Nepatri to ani CTP – ktera to neuklizi – nepatri to ani obci.

   Nicmene i tohle se deje a ja nejlip vim, jak to je cele problemove – zmapujto.cz. Kolik z Vas pres aplikaci neco nahlasil? Kdo z Vas prida ruku k dilu a pomuze mi uzavrit jiz vyresene? Udela to pan Slavik? Ja mam respekt ke starym lidem, moc si jich vazim, ale kdyz kritizuji praci dobrovolniku, tak ocividne nevi, o co jde.

   U nas dobrovolniku je vyhoda, ze pokud je to neoploceny prostor a my ho jdeme uklidit, nikdo si nedovoli nas vyhodit. Urad preci nemuze zajistovat uklid soukromych pozemku:

   “Místo akce Ukliďme Česko! na jaře každého roku bych doporučil akci s pracovním názvem Jaro je tady! kdy občané organizovaně vyrazí do přírody, aby se ujistili, že je vše jak má být a že ti, kteří zodpovídají za ekologii a pořádek na území obce řádně plní své úkoly.”

   Jinak s fotopastmi mam problem, predevsim s tim, kdo by je pak mohl vsechno vyhodnocovat – velky bratr je mocny. Nechci, aby nekdo nekoho fotil, jak moci, jak si jdou do lesiku mladi zakourit (tim tomu nevyslovuji podporu). Ano, souhlasim, ze nekolik malo mist by si fotopasti zaslouzilo, ale to NIKDY nevyresi problem s odpadky v Hrabove.

   Opravdu takova fotopast zachyti, jak ridici vyhazuji za jizdy odpadky – viz ulice U Reky? Opravdu budeme davat penize na fotopasti na soukrome pozemky?

   S tim mam proste problem a kdyz mam s necim problem, nesedim na zadku a nerikam lidem jak to maji delat. Proste se zvednu a jdu to udelat.

   • Jan Kobersky říká:

    Tak jsem si precetl prispevek pana Slavika a bohuzel ho vyznam teto akce zcela minul. Cilem je “vychovat” a informovat lidi o tomto problemu + jako bonus je z toho dobry pocit a neco malo se udela.

    Nas bylo 100 a kolik jsme toho uklidili? Zlomek. Kolik by asi tak na urade bylo potreba lidi, aby uklizeli celou Hrabovou a obcane by jim vesele dale hazeli odpadky dokola. My jsme udelali praci 2 lidi, ktera by jim trvala odhadem 2-3 mesice a to nepocitam naklady, ze lidi prijeli autem, meli vlastni obleceni atd.

    Neni lepsi investovat do osvety a “vychovavat obcany”, predevsim ve skolach, ktera prinese ovoce do budoucna, nez do represe, ktera bude mit kratkodoby efekt, bude draha a mnoho lidi akorat pobouri?

    A jeste jednou se vratim k panu Slavikovi, ktery rika, ze na severu evropy to funguje, ze to tam maji asi v genech. No ja nevim, jestli existuje gen, ktery by mi rikal, ze hodit petlahev do lesa je v poradku. Spis jde o vychovu a uvedomeni sebe sama. Nebo budem ucit lidi nejdriv se rozhlidnout, jestli okolo me neni kamera a dalsi lidi?

   • Jan Dvořák říká:

    Odpověď je jednoduchá – i dobrovolníci by neměli bez souhlasu majitele pozemku tento uklízet, byť si stěží dovedu představit vlastníka, který by s tím nesouhlasil.
    Pozemky před Pegatronem snad patří městu, pouze nejsou svěřené obvodu.
    Já si nemyslím, že panu Slavíkovi vadí práce dobrovolníků, pouze si myslí, že suplují to, co by mělo fungovat systémově na bázi ÚMO a nefunguje. Uvedu příklad: za protihlukovou zdí kolem Prodloužené se jednou ročně uklidí, ale zrovna tam se drobný nepořádek objeví po týdnu a akce jednou ročně stav nevyřeší. Jako optimální bych viděl model uklidit dobrovolníky černé skládky, resp. nepořádek vytvářený po léta, a pak už by se o udržení pořádku měl starat úřad, a to v průběhu celého roku.
    Fotopast je totéž co kamera či odposlech. Mohou zachytit naše intimní věci, které nechceme, aby byly zachyceny, ale mohou výrazně zvýšit bezpečnost nebo pořádek zejména tím, že usnadní identifikaci pachatele. Na ulici U Řeky by určitě zrovna měla fotopast své místo. Dokud v naší společnosti selhává morálka, tak musí přijít kromě výchovy k prevenci také represe a s tím související omezení soukromí. Souhlasím ale, že k nasnímanému by neměl mít přístup leckdo.

[email protected] [email protected]