(Video) Zdeněk Lasák: Obnova kostela v Ostravě Hrabové [1]

Vážení přátelé, občané Hrabové!

V dobách, kdy jsem byl ještě občanem Hrabové na půl, měl jsem zahradu na dohled kostelíku a byl ještě v produktivním věku, měl jsem v úmyslu stát se občanem Hrabové. Na zahradě jsem začal stavět něco, do čeho jsem se chtěl přestěhovat. Nějak mě ale překvapila změna režimu a rázem se nedostávalo peněz, proto jsem pak všechno prodal nastojato a Hrabovjanem jsem se tak nestal.

Trochu řemesla jsem měl v rukách, ale na dostavbu to nestačilo. O to více jsem se začal zajímat o práci zručných řemeslníků, kteří v té době na dohled od mé zahrady začali se stavbou kostela na místě, kde ten původní dne 2. dubna 2002 shořel.

11. 6. 2003 začíná příběh mého sledování budování nového kostela. Jak jen mi okolnosti dovolovaly, chodil jsem po staveništi a amatérskou kamerou jsem se díval řemeslníkům pod ruce. Ne vždy bylo moje potulování po staveništi vítáno s nadšením. Moje snaha zaznamenat poctivé řemeslo však byla silnější, než obavy, že mě tesaři, zeměměřiči, zedníci, pokrývači atd. hrubě vyhodí. Všichni si možná na moji přítomnost časem i zvykli a doufali třeba, že z toho stejně nakonec nic nebude.

Po létech, kdy jsem se dal do uklízení všeho možného na počítači, jsem se rozhodnul, že bych mohl zkusit z těch mých pořízených záznamů dát něco dohromady. Jak se to povedlo, nebo ne, z odstupem času bych si troufal říci, že se to moc nepovedlo. Je to však přece jenom jakýsi dokument doby, ale hlavně památka pro mne a možná i pro někoho jiného. Pro mne hlavně oslavou poctivé řemeslné práce a dík všem zúčastněným za to.

Možná, že některé záběry jsou příliš zdlouhavé. Asi proto, že jsem chtěl divákovi nabídnout sdělení, že se poctivá práce nedá uspěchat. Proto jsem rozdělil celkovou stopáž na zhruba dvě poloviny.

Zdeněk Lasák

Video bylo rozděleno na dvě části:

První část:

Komentáře jsou uzavřeny.

[email protected] [email protected]