TV Polar: Ostravští restaurátoři renovují historický kočár ze zámku Fryštát

(polar.cz) Historický kočár francouzského typu cupé z karvinského zámku Fryštát prochází v těchto měsících generální opravou. Zkušení restaurátoři z Ostravy ho velmi pečlivě restauruují za přísného dohledu členů památkové péče.

Video je na Youtube:

V rodinné dílně ostravských restaurátorů Jakubkových, kteří obnovují kulturní památky ze státního seznamu památkové péče, právě stojí historický kočár ze zámku Fryštát. Kolébka těchto kočárů byla v 19. století v Kopřivnici, kde se tyto kočáry ve velkém množství vyráběly. Tento už potřeboval generální opravu. Ze zámku byl opatrně převezen na sklonku loňského roku.

Petr Zajíček, správce zámku Fryštát:
Je z roku 1899, je to kočár typu cupé, je vyroben v kopřivnické firmě. Udává se, že by měl z vlastnictví hraběte Larische, je tu na zámku od začátku, co se zámek otevřel.

První dny kočár v dílně pouze stál, aby se v novém prostředí aklimatizoval, teprve pak ho vzaly do parády zkušené ruce restaurátorů. Jako první se sundala kola kočáru, aby měli restaurátoři lepší přístup k práci na obnově vnějšího pláště kabiny.

Adam Jakubek, restaurátor:
Museli jsme kočár podložit pomocí heveru nahoru na dřevěné špalky, takže když potřebuje natočit na světlo a přisvítit na tmely, můžeme ho posunout vlevo vpravo.  Na té zadní korbě jsme zjistili, že je hodně popraskaná, tak jsme začali, abychom se dostali na nábytkovou část, museli jsme očistit staré nátěry, brousit, objevit spáry, praskliny, pak teprve začala truhlářská oprava.
Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek:
Veškeré restaurování probíhá za přísného dohledu členů památkové péče, problémy bývají konzultovány, protože ne vždy může restaurátor rozhodnout o určitém problému sám.

K této práci používají restaurátoři převážně ruční nářadí, a to i na broušení.

Adam Jakubek, restaurátor:
Kdybychom vzali velké brusky, tak tam jsou třeba otřesy velké, které by byly nežádoucí. Používáme na to vyschlé dřevo, staré, nemáme nově kupované fošny dřev, které bychom mohli hned používat, máme na to staré zásoby. Je důležité u toho vždy vybrat vhodný materiál na ten konkrétní typ.

Kabina kočáru je z bukového dřeva a opláštěná ořechovým dřevem, což tehdy nebylo zpravidla časté. Překvapivé je, že přední a zadní kola byla vyrobena z jiného typu dřeva.

Adam Jakubek, restaurátor:
Zpravidla veškerá kola byla z jasanového dřeva, protože jasan je dřevo velmi pružné, ale tady v tomto případě jsou jasanová pouze přední kola, zadní jsou kombinovaná jasan a loukotě, která jsou pod tou železnou obručí, jsou z buku.

Povrchová úprava kočáru z karvinského zámku, je v zeleném odstínu, kterému se dříve říkalo grüne kiefer nebo-li zelená borovice. Každá povrchová úprava vyžaduje velkou dávku zkušenosti a odbornosti.

Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek:
Povrchové úpravy jsou u každého předmětu nesmírně složité a někdy může zaběhnout do tzv. nechtěného kýče. Restaurátor musí znát míru povrchové úpravy a musí tam být cítit to stáří, tomu se říká stav udržitelného chátrání.

Postupně restaurátoři zjišťovali a objevovali malé překážky nebo i zajímavosti.

Adam Jakubek, restaurátor:
Když jsme očistitli tu černou povrchovou úpravu dřevěné kabiny, tak jsme zjistili, že pod tím jsou nepůvodní přetěry, lakové tmely, takže i ty jsme museli vyškrábat, vyčistit. U nástupních dvířek jsme zjistili, že nejdou dovírat jak levé tak pravé dvířka, byly tam svěšené panty, jsme museli odvrtat některé šroubky, očistit, rozebrat, popsat přesně a sundali jsme veškerá skla, aby nepřišla k úhoně.

Pod vyvýšeným sedákem kočího objevili restaurátoři i skrytou schránku.

Adam Jakubek, restaurátor:
Tady jsme zjistili i výrobní číslo toho kočáru 1570, možná nějaká typová řada.

Při lepení dřevěného skeletu zjistili restaurátoři, že vrch kočáru je potažený kůží. Domnívají se, že z důvodu honosnosti.

Adam Jakubek, restaurátor:
Celá ta výdřeva, která se vyráběla dříve na tu dřevěnou jasanovou kostru, je udělaná z tenkých prkének a zhora je to prošito jelenicovou kůží. Ta tam zůstane, ta se zakonzervuje speciálním olejem na usně a kůže.

V příštích dvou měsících se budou dokončovat důkladné dotmelovací práce, dobroušení a následovat bude povrchová lakýrnická úprava speciálními laky. O tom, kdy se vrátí kočár zpátky na zámek Fryštát, vás budeme informovat.

Zdroj: Převzato z polar.cz. Vydáno 6. března 2021 6:52, Karviná, Monika Dankov

Štítky: ,

Komentáře jsou uzavřeny.

[email protected] [email protected]