Podzimní úklid zahrádek – vypalování porostu a pálení odpadu

Pálení listí, dřevin a jiného biologického materiálu je často kontroverzním tématem, a proto je tato činnost regulována obecně závaznými vyhláškami. Na území města Ostravy upravuje tuto problematiku vyhláška č. 14/2016, která stanovuje zákaz spalování suchého rostlinného materiálu na otevřených ohništích. Cílem této regulace je nejen zamezit znečišťování ovzduší, ale také zabránit nadměrnému obtěžování sousedů kouřem a zápachem.

Co zahrnuje zákaz?

Pod pojmem “rostlinný materiál” se rozumí biologicky rozložitelný materiál vzniklý z úklidu a údržby zahrad a pozemků. Zahrnuje například trávu, seno, větve, kořeny, listí, jehličí či piliny. Vyhláška se zaměřuje na zákaz spalování tohoto materiálu v otevřeném ohništi za účelem jeho odstranění. Zákaz se nevztahuje na rekreační aktivity, jako je grilování nebo opékání špekáčků, pokud jsou při těchto aktivitách využívána suchá dřeva.

Pálení čerstvě ořezaného rostlinného materiálu je přímo zakázáno zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Čerstvý materiál, zejména dřevo z údržby stromů a keřů, obsahuje vysoké množství vody, což při spalování vytváří hustý kouř a nebezpečné emise. Město proto doporučuje odvážet tento materiál do sběrných dvorů, využít svoz bioodpadu nebo velkoobjemové kontejnery.

Kdo dohlíží na dodržování vyhlášky?

Na dodržování vyhlášky dohlížejí příslušní pracovníci městských obvodů během pracovní doby. Mimo pracovní dobu a během víkendů či svátků je tato kontrola v kompetenci městské policie. Občané mohou podezření na porušení vyhlášky nahlásit, ale nedoporučuje se bez souhlasu souseda vstupovat na cizí pozemek za účelem pořizování dokumentace.

Postihy za porušení vyhlášky

Porušení vyhlášky č. 14/2016 je považováno za přestupek podle zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích. Přestupky projednávají městské obvody, které mohou uložit pokutu až do výše 100 000 Kč.

Pálení odpadů v kotlích a pecích

Pokud jde o spalování odpadu v kotlích nebo pecích, tato oblast nespadá pod obecní vyhlášky, ale je upravena zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Tento zákon stanovuje povinnosti pro provozovatele spalovacích zařízení a definuje, co je považováno za legální spalování odpadu. Odpad lze spalovat pouze v zařízeních, která mají k tomu udělené povolení. Nelegální spalování odpadů v domácnostech je přestupkem a může být pokutováno příslušnými orgány ochrany ovzduší.

Zajištění čistého ovzduší je záležitostí, která vyžaduje spolupráci občanů, městských obvodů a kontrolních orgánů. Dodržování vyhlášek a zákonů nejen zajišťuje zdravější prostředí pro všechny, ale také přispívá k větší ohleduplnosti vůči sousedům a komunitě.

Štítky: , ,

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

[email protected] [email protected]