Moravskoslezský deník: Krásné počasí, řeka Ostravice, netradiční lodě, to byla NECKYÁDA v Hrabové

Sbor dobrovolných hasičů z Hrabové spolu s hasiči z Vratimova a další dobrovolníci připravili pro zájemce 1. srpna 2020 již třetí ročník NECKYÁDY v Hrabové.

“Akce má svoji historii. První závody se konaly před třiceti lety. Mladí chlapci a děvčata již tehdy připravili neckyádu. Jenže. Jak šel čas tak kluci šli na vojnu, děvčata se vdávala a akce šla do ztracena. Teď, když jsme již “velcí” pořádáme již třetí ročník. A daří se nám. Zvláště dnes je více vody než loni,” informoval před startem starosta Sboru dobrovolných hasičů z Hrabové Jaroslav Mintěl.

K závodu netradičních plavidel NECKYÁDY se při přihlásilo dvanáct posádek. Na start se dostavilo osm. Skvělé plavidla si posádky za pomoci svých pomocníků dopravili ke startu, který byl umístěn ke starému splavu na řece Ostravici. “Start byl v 15,00 hodin. Na trať 1500 metrů náročného plavení se vydala první posádka ALMARA a za ní startovalo dalších sedm lodí. Všichni byli připraveni zdolat plavbu bez problému. Na trati byli povzbuzování množstvím diváků,” informoval vodník, organizátor, rozhodčí a moderátor akce Petr Žižka. A byl tu cíl u mostu přes ulici Mostní v Hrabové.

Připraveni byli mladí hasiči z Vratimova, kteří z vody pomáhali posádkám na břeh. Dojížděli další posádky. Po ukončení plavby pořadatelé vyhlásili ty nejlepší ze tří kategorií: Nejrychlejší posádka – Mezinárodní Slovensko – Česká posádka zajela trať 1500 m za 20 minut. Nejoriginálnější design lodě – Diváci, kteří hosteskám odevzdali 138 hlasů vyhodnotili padesáti hlasy posádku ALMARA, na které se plavil jedenáctiletý Tomáš a osmiletý Tobiáš. Jejich motorem, brzdou a bezpečnostním technikem po celé délce plavby byl jejich táta. Cenu a odměnu za nejmladší posádku obdržel tým Piráti. Závody se líbily. Námořníci, závodnici, fanoušci i diváci byli spokojeni.

V cíli dobrovolní hasiči nabízeli opékané klobásy, sladkosti, alko i nealko. Členové Sboru dobrovolných hasičů z Hrabové už chytají další ročník.

Autor: Josef Zajíc
Zdroj: Převzato z moravskoslezsky.denik.cz