Hrabovské listy: Vyhodnocení ankety k využití domku č. 91 na Paskovské ulici

Na konci roku 2020 požádalo vedení MOb Ostrava-Hrabová prostřednictvím Hrabovských listů občany, aby na přiloženém papírku vyplnili anketní otázku “jak má být využíván domek č. 91 na Paskovské ulici a papírek vhodili do schránky na úřadě. Úředníci anketu tento týden vyhodnotili a včera (6.1. 2020) předložili radním.

K čemu je anketa, které se zúčastnilo 23 osob, to netuším, ale výsledky si i tak dovolím zveřejnit. Občané mají stále ještě možnost se vyjádřit v rámci moji online ankety k dalšímu využití objektů školky na Šídlovci. K dnešnímu dni eviduji 84 vyplněných dotazníků a každým dnem stále ještě přibývají další.

Vyhodnocení ankety k využití domku č. 91 Paskovská

 • Stálá expozice, muzeum – 12 hlasů
 • Multifunkční objekt pro volnočasové aktivity – 5 hlasů
 • Služby, kavárna, cukrárna, kadeřník, kosmetika, pivovar – 4+2 hlasy
 • Zastávka MHD – 2 hlasy
 • Park s amfiteátrem – 2 hlasy
 • Prostor pro aktivity seniorů – 1 hlas
 • Garáže pro TS – 1 hlas
 • Výstavní prostory (např. práce žáků ZŠ) – 1 hlas
 • Skautská klubovna – 1 hlas
 • Klubovna KHA (Hrabovských alkoholiků) – 1 hlas

(FOTO) V jakém stavu je dům naproti úřadu, který Hrabová koupila?

Štítky:

5 Komentáře

 1. Kateřina říká:

  Multifunkční objekt pro volnočasové aktivity , nebo nějaká herna po děti od do věku

 2. Mokryšová Barbora říká:

  Muzeum k historii obce, tak jako to mají všude, kde si váží toho kde žijí

 3. Petr+Žižka říká:

  Dobrý den, ani nevím, jestli je tento příspěvek vložen proto, aby byl součástí debat, ale pokusím se o to. Ony se dají první dvě odpovědi docela pěkně sloučit. Tedy muzeum a multifunkční objekt pro volnočasové aktivity. Jestli mne paměť neklame, v týmu pro strategický rozvoj jsme se o tom domečku bavili jako o vstupní bráně do budoucího (a budovaného) srdce Hrabové. Proto jsem se velmi podivil představě, že by se měl zbourat a na jeho místě by vznikla autobusová zastávka. Zbourat lze vše a vcelku rychle. Náročnější je hledat uplatnění pro něco, co je součástí historie obce a co nelze postavit znovu. Skvělé pak je, když se něčemu takovému vdechne nový život a dá nový smysl. Proto jsme se v již zmiňovaném týmu pro strategii bavili o tom, že by tento původní, dá se říci klasický hrabovský domek, mohl sehrát roli jednak malého místního muzea a jednak místa pro setkávání, například kulturní a příjemné posezení seniorů. Protože je pojem muzeum velmi zavádějící a lidé si představují zaprášené a zažloutlé exponáty ve špinavých výlohách (mimochodem, takto už opravdu muzea nevypadají), mluvil jsem raději o “Domečku”, který by mohl sloužit jako připomínka života minulých generací, ale zároveň sloužit dnešní občanům, a to právě jako místo besed, setkávání, povídání. Nesnadno se to vysvětluje v diskusním příspěvku na webu, ale zkrátka je to šance, jak dát tomu domku nový život a hlavně využít jeho atmosféru a také jedinečné umístění, jak už jsem uvedl v místě, kde se nové, moderní střetává s tím původním, tradičním. A hlavně je to šance ukázat, že si umíme vážit minulosti a našich předků. Tolik na okraj, samozřejmě nechci ovlivňovat anketu, ani nevím, jestli už skončila nebo ne. Škoda, že se o takových záležitostech nevedou debaty jinou formou, než je ta od klávesnice PC. I když vlastně i za ni díky:-). A taky je fakt, že jsme se o dom domečku bavili na zastupitelstvu, i když, jestli mne ani v tomto případě paměť neklame, šlo o informaci, že se jedná o koupi domu a mé krátké vystoupení (jako občana), že pokud bude domeček patřit Hrabové, je to dobrá zpráva, protože je šance na vytvoření toho, co už výše zmiňuji. Všechny zdravím. Petr Žižka

 4. Ilona Hromádková říká:

  Dobrý večer,
  před šesti lety jsme byli ve Vítkovicích na vernisáži pana Lasáka. Vernisáž byla ve Vítkovicích, v „Domě u šraněk“. Asi to dnes již mnohým nic neříká… šraňky ve Vítkovicích, ale skoro každý dnes projíždějící Vítkovicemi tudy jel (Jeremenkova ul.) .. :). Už tehdy mne velice zaujalo, že je tam muzeum, které se týkalo hlavně Vítkovic, mapy, připomínky vítkovických osobností, živnostníků a hlavně života ve Vítkovicích. Já sama jsem tam našla Almanach, který byl vydán u příležitosti 60. výročí SPŠ strojní a elektrotechnické se záznamem mého jména, ale i mých dřívějších známých a příbuzných, kdy jsem studovala na této škole, což mne samozřejmě potěšilo … :). Dům u šraněk byl i místem pro setkávání seniorů, přátel umění, ale i těch, kteří rádi zavzpomínali na historii Vítkovic, která zde byla k nahlédnutí, nebo se zastavili jen na čaj či kafíčko.
  Bohužel „Dům u šraněk“ už dnes nefunguje.
  Tento příklad spojení muzea a prostoru k setkávání se, mne tehdy příjemně překvapil a možná přivedl k myšlence, jak využít tyto prostory..
  Jak využít domeček, je tedy pro mne myšlenkou obdobnou. Projít se expozicí o historii Hrabové, zvycích, prohlédnout si staré dobové fotografie.. a  pak si posedět s přáteli. Potřebujeme se setkávat, povídat si… Využití dalších prostor na výstavy novodobější či v nich uspořádat malé povídání třeba o cestování, historii ….
  Jelikož však neznám uspořádání a prostory v domečku, mohu jen se připojit k nápadu, jak jej případně využít. Hezký večer i den, Ilona Hromádková

  • Petr+Žižka říká:

   Reaguji na Ilonu Hromádkovou: samozřejmě, když jsem o tom domečku mluvil v týmu pro strategii, jedna z prvních myšlenek také byla, že by to bylo příjemné místo pro konání výstav fotografií s možností malé, milé, hezké vernisáže… Když už tady máme špičkové fotografy manžele Hromádkovy, říkal jsem si, že by tam měli i stálé místo pro TOP fotku z Hrabové…:-).

[email protected] [email protected]