Hrabované: Návod, jak správně křížkovat v komunálních volbách

Mnoho občanů se nás ptá, jak správně v komunálních volbách “křížkovat” a jak mohou někoho co nejvíce podpořit. Rada je jednoduchá: Nemá smysl křížkovat jednotlivé kandidáty. Pokud se nás rozhodnete podpořit, dejte pouze velký křížek kandidátce č. 2 – Sdružení nezávislých kandidátů Hrabované.

V komunálních volbách můžete rozdávat malé a velké křížky – přičemž malé jsou pro konkrétní kandidáty a velké křížky pro celé strany. Největší rozdíl mezi nimi je jejich váha. Velký křížek má 100% váhu vašeho hlasu a můžete ho udělit pouze jedné straně. Zato malý křížek můžete udělit více jednotlivým kandidátům, přičemž jeho váha je pouze zlomek vašeho celkového počtu hlasů.

Pokud se nás rozhodnete podpořit, dejte pouze velký křížek kandidátce č. 2 - Sdružení nezávislých kandidátů Hrabované.

Pokud se nás rozhodnete podpořit, dejte pouze velký křížek kandidátce č. 2 – Sdružení nezávislých kandidátů Hrabované.

Když chci primárně volit stranu

✓ Dejte straně jeden velký křížek do hlavičky volebního lístku

Tím, že dáte jeden velký křížek straně, znamená to, že jí dáváte plnou podporu = veškerý možný počet vašich hlasů. Kandidáti dostanou hlasy v pořadí, ve kterém jsou na kandidátce.

✖Nekřížkujte jednotlivé osoby

Pokud rozdáte pouze pár křížků kandidátům v dané straně, snižujete tak váhu svého hlasu, kterou straně dáváte. Například pokud máte 15 křížků a udělíte pouze 3 jednotlivým kandidátům v dané straně, dáváte pouze 3/15 hlasů dané straně.

Když chci primárně volit kandidáty

Pozor: Na základě statistických dat jsou v Ostravě-Hrabové volitelné osoby zhruba do 7. pořadí na kandidátce.

V komunálních volbách primárně nerozhoduje o vítězství jednotlivých osob počet hlasů, které kandidát získá, ale jejich volitelnost, která se odvíjí především od pořadí na kandidátce strany, velikosti obce, počtu stran, které kandidují, a počtu mandátů, které se volí v dané obci.

Čím výše je osoba umístěna na kandidátce, tím větší šance, že se dostane do zastupitelstva nehledě na počet získaných křížků. Aby se kandidát mohl posunout ze spodních míst na kandidátce, musí získat více než 10 % více hlasů, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta v rámci jeho strany.

To, zda má smysl dávat konkrétním kandidátům křížek, pak záleží na tom, zda jsou vámi preferované osoby na volitelných pořadích kandidátky!

✓ Pokud JSOU vámi preferované osoby na volitelných místech.

Plnou váhu vašeho hlasu = tedy velký křížek, dejte celé straně. Veškerá váha vašich hlasů připadne všem kandidátům rovnoměrně odshora. Nedávejte vámi preferovaným osobám malý křížek, snížili byste tak váhu vašeho hlasu pro stranu a potažmo i pro kandidáty na volitelných místech.

✖Pokud NEJSOU vámi preferované osoby na volitelných místech.

Aby vámi preferovaná osoba na nevolitelném místě přeskočila ze spodu kandidátky na volitelné místo, musí získat alespoň o 10 % více hlasů, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta získaný v rámci jeho strany, což je v případě vaší obce statisticky velice pravděpodobné. Rozdejte tedy křížky vámi preferovaným jednotlivým osobám.

Více informací najdete na https://www.krizkovani.info/

Štítky:

2 Komentáře

 1. Petr Nováček říká:

  Trávníček a Kopitzová se pár dnů před volbami snažili opakovaně masírovat naše seniory, aby důchodci zaprodali budoucnost svých vnuků a vnoučat. Myslíte si, že jim starosta řekl, že si s místostarostkou dali za “skvěle” zvládnutou (chcete-li předraženou) školku statisícové odměny????? Už jsem přestal vidět světlo na konci tunelu, jediná šance na zlepšení je zvolit si hrabovany. Pane Orkáči, já Vám tak fandím! Prosím, občané, nenechte se lhářem starostou a jeho podržtaškou Kopitzovou zmanipulovat.

 2. Radomír Orkáč říká:

  Dobrý den,
   
  nejednalo se o statisícové odměny, ale o odměny ve výši jednoho platu (starosta) a ve výši dvou platů (místostarostka) – čili desetitisícové odměny. V součtu to stotisíc ale přesáhlo.
   
  Odměny schválila současná koalice…, čili bez hlasů Hrabovanů (Slíva, Skalský, Orkáč).
   
  S pozdravem, R.O.

[email protected] [email protected]