Vladimír Slavík: Kdo má být starostou

K napsání tohoto článku mne přiměl podiv zastupitele MUDr. Gromnice, Ph.D., a manželů Poláčkových (viz fb skupiny Ostrava-Hrabová) nad tím,  že zastupitelka paní Věra Kročková, která „vyhrála volby“, neusilovala o funkci starostky nebo alespoň místostarostky.

Pan MUDr. Gromnica, Ph.D., k tomu ještě dodává:

„Taktika stran použít ve volbách známé a oblíbené osobnosti k nalákání voličů, které po vyhraných volbách jsou uklízeny do pozadí není nová a byla v naší velké politice (ANO, SPD) opakovaně použita“.

Když jsem si přečetl  tato slova, tak jsem si pomyslel: to snad není možné, aby lidé s vysokým vzděláním (MUDr., Ing.)  mohli vypouštět do veřejného prostoru takové názory! Ale, bohužel, je tomu tak.

Jaká je skutečnost?

Jak známo, paní Kročková Věra  byla na kandidátní listině SNK Hrabované na  čtvrtém, volitelném  místě. Povoláním je zahradnice a majitelka  prosperujícího obchodu s květinami. Mimo to je chovatelkou  domácích zvířat, a určitě nemá ambici vykonávat na plný úvazek funkci starostky. Co by bylo s jejím obchodem? To, že získala ve volbách tolik hlasů,  přičítám jejím povahovým  vlastnostem. Je velice ke svým zákazníkům vstřícná, milá, skromná, nekonfliktní. Předpokládám, že oblastí jejího zájmu jako zastupitelky bude péče o  životní prostředí.

A teď to hlavní

Pan MUDr. Gromnica, Ph.D.,  tvrdí, že paní Kročková „vyhrála volby“. Jakoby neznal volební zákon o komunálních volbách a zákon o obcích! Volby  „vyhrál “  SNK Hrabované, který  vytvořil  koalici s hnutím Ostravak  a na ustavujícím zastupitelstvu navrhli do funkce starosty pana Milana Slívu, který byl většinou hlasů (včetně hlasu paní Věry Kročkové)  zvolen.

Postupovalo se přesně podle platných zákonů, a ani jinak se postupovat nemohlo. Kritici tohoto postupu na sebe prozrazují, že výše uvedené zákony vůbec neovládají . Občanům Poláčkovým to lze prominout, ale u zastupitele MUDr. Gromnice, Ph.D., je to na pováženou.

Zdroj: https://vladimirslavik.netstranky.cz/hrabovske-noviny/kdo-ma-byt-starostou.html

Štítky:

Jeden komentář

 1. Milan Slíva jr. říká:

  U uvedené facebookové skupiny vnímám jako největší problém, že je, nejen mi, znemožňováno na uváděné nesmysly reagovat.
   
  MUDr. Gromnica opravdu nepochopil volební systém u nás. U nás se volí zastupitelstvo a to teprve ze svého středu volí starostu, místostarostu či místostarosty a členy rady.
   
  Systém, kde voliči volí kromě zastupitelstva i starostu, je kupříkladu na Slovensku, ale u nás opravdu ne. Systém s přímou volbou starosty je pak spojen i s významně jinými pravomocemi, ne pouze se způsobem jeho volby.
   
  A co je nejdůležitější, paní Věře Kročkové byl po volbách post starostky obce od SNK Hrabované nabídnut, což důrazně odmítla. A stejně důrazně toto odmítla při ustavujícím zasedání zastupitelstva. Paní zastupitelka je zvolenou členkou rady městského obvodu a bude se tedy na řízení Hrabové podílet více než aktivně, jelikož rada je ze zákona výkonným orgánem obce.

[email protected] [email protected]