SERIÁL DENÍKU: Jak se žije v Ostravě-Hrabové? Podívejte se, staví nové centrum

(Deník/Petr Jiříček 23.3. 2021) Hrabová je vnímána coby městský obvod spíše vesnického rázu, rozprostřený podél jedné silnice, se sídlištěm a průmyslovou zónou, avšak bez přirozeného centra obce. To poslední si ale brzy škrtněte. Výstavba školky, kulturního sálu a brzy i proměna parčíku před radnicí tvoří Hrabové první opravdové centrum!

Základem smělých plánů Hrabové byla potřeba rozšířit školku – rozumějte postavit novou. Pak přistavět společenský sál. A nakonec upravit okolí. Nic ale nešlo jako mávnutím kouzelného proutku. Obstrukce dělala opozice a také financování nevyšlo.

„Školka byla vysoutěžená za 72 milionů s DPH, na což jsme chtěli využít dotaci. Ministerstvo pro místní rozvoj ale na poslední chvíli ohnulo pravidla a museli jsme hledat jinde,“ popisuje starosta Igor Trávníček. Nakonec 25 milionů přispělo město, a jelikož se v Hrabové v poslední době nijak výrazněji neinvestovalo, dokázal si úřad zbytek pokrýt ze svých úspor.

Na podzim se má novými moderními prostorami rozléhat smích a křik 125 ostravských dětí, tedy o něco více, než kolik jich pojala stávající školka na Šídlovci – objekt původně vybudovaný pro dělníky jako dočasný, který půjde po přesunu k zemi, protože jeho sanace se nevyplatí.

Restart kulturního dění

Vznikající centrum Hrabové však není jen školka, nedávno začala přístavba tamního úřadu v podobě kulturního sálu. Ani kulturní dění v Hrabové totiž nemělo pořádné zázemí. A poté, co nový majitel nechal srovnat hostinec U Lípy se zemí, dokonce vůbec žádné.

Místo hostince sice vzniká rovněž kulturní sál, dokonce pro asi 250 lidí, zatímco u úřadu „jen“ pro sto, ale spoléhat na zbytkové využití v soukromém objektu Hrabová znovu už nechce. Přitom spolků, které stojí o takové prostory, má řadu.

Dojem skutečného centra má po těchto dvou stavbách dokreslit proměna parčíku jižně od úřadu. Vysoká škola báňská – TUO už pro Hrabovou zpracovala návrh, s nimiž se bude – až to covid umožní – dále pracovat. S původním návrhem architekta, který Hrabové naprojektoval školku a který jako bonus navrhoval terénní modelací parčíku jižně od úřadu, obvod nepočítá.

„Byla to vizualizace zadarmo, hotová za pět minut. Ale architekt správně podotkl, že když se staví školka a kulturní sál, a vzniká tedy jakési první centrum obce, je třeba s tím prostorem něco dělat. Vnukl nám tím myšlenku se centrem dále zaobírat,“ přitakává starosta.

Dvakrát větší hřbitov!

Stejně jako mnohé další, také hřbitov v Hrabové je plný takřka do posledního místa. Úřad už ale díky třímilionové dotaci z města začíná s jeho rozšířením směrem na západ, a když se podaří vykoupit necelý hektar soukromého pozemku severně, bude rozšíření pokračovat druhou etapou.

V součtu by se tak tamní hřbitov mohl rozrůst na dvojnásobek stávající plochy! „Poptávka po hrobových místech není pouze z Hrabové, ale i z okolí, zejména z Ostravy-Jihu,“ podotýká starosta Igor Trávníček.

O polovinu méně aut

V srpnu 2019 se v Hrabové otevřela takzvaná prodloužená Mostní, ulice spojující Vratimov a Hrabovou přímo se silnicí D56, bez nutnosti projíždění obydlenou částí obce. Důvodem bylo mimo jiné velké zatížení Hrabové dopravou, mnohdy nákladní, z čehož u několika domů dokonce popraskaly obvodové zdi. To je minulostí.

„Na základě několika měření se ukázalo, že průjezd Hrabovou klesl na polovinu a je to stabilní údaj. Naštěstí i co se týče nákladní dopravy. Na policisty a strážníky neustále apeluji, aby nepovolený průjezd pokutovali,“ říká starosta Igor Trávníček.

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/serial-deniku-jak-se-zije-v-ostrave-hrabove-podivejte-se-stavi-nove-centrum-2021.html

Ilustrační foto kostelíku: Petr Vaněk

Štítky:

3 Komentáře

 1. Petr Žižka říká:

  Kolik nás toto P.R. stálo?

 2. Radomír Orkáč říká:

  Chápe prosím někdo P.R. sdělení starosty, když tvrdí, že ministerstvo ohnulo pravidla?
   
  „Školka byla vysoutěžená za 72 milionů s DPH, na což jsme chtěli využít dotaci. Ministerstvo pro místní rozvoj ale na poslední chvíli ohnulo pravidla a museli jsme hledat jinde,“ popisuje starosta Igor Trávníček.
   
  Protože závěr šetření našich výborů (finanční a kontrolní) říkají něco jiného:
   
  “Chybou v procesu předkládání dokumentace přišel náš obvod o možnost získání 85% dotace z částky 52 mil. Kč, tj. cca 44 mil. Kč. Za což je někdo zodpovědný a je nutné požadovat náhradu škody.”
   
  “Nedůslednost vedení obvodu tak bude mít zřejmě za následek, že veškeré náklady budou financovány z vlastních zdrojů přesto, že až 95% proinvestovaných prostředků mohlo být z fondu IROP.”
   
  https://www.hrabova.info/2020/06/19/financni-a-kontrolni-vybor-dotazy-k-priprave-stavby-materske-skoly-ii/
   
  https://www.hrabova.info/2019/11/01/uzavreni-smlouvy-o-dilo-na-realizaci-stavby-nove-materske-skolky/

 3. Jan Šumbera říká:

  starosta lže a Moravskoslezský deník tiskne…

  MMR rozhodně pravidla neohnulo, ale starosta a zhotovitel dokumentace svým lajdáckým přístupem způsobili, že byla školka v Hrabové z dotačního programu vyřazena.

[email protected] [email protected]